Sprzedaż i kupno konia z zagranicy – o czym warto pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż konia za granicę lub zakup konia od np. naszych zachodnich sąsiadów.

Umowy sprzedaży konia z elementem zagranicznym są coraz powszechniejsze i w przeważającej większości przypadków w grę wchodzą duże pieniądze. Z jednej strony istnieje przekonanie, że konie z Niemiec, bądź Holandii są zdecydowanie lepsze od tych z rodzimych hodowli, a z drugiej strony klienci zagraniczni dostrzegają potencjał koni hodowanych w Polsce, a przede wszystkim ich konkurencyjną cenę. O umowie sprzedaży konia napisano już wiele, jednak w przypadku sprzedaży lub kupna konia warto pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o wyborze prawa i ewentualnie sądu.

Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zastosowanie znajdzie Kodeks cywilny, ale w przypadku umów z elementem zagranicznym równie dobrze zastosowanie może mieć niemiecki BGB, czy francuski Code Civil, co oczywiście w przypadku dochodzenia roszczeń może okazać się problematyczne.

I tak w przypadku umowy sprzedaży konia z elementem zagranicznym, w braku wyboru prawa, zgodnie z art. 4 ust. 1 a) rozporządzenia Rzym I, prawem właściwym będzie prawo państwa zwykłego pobytu sprzedawcy. To oznacza, że jeżeli kupujemy konia ze stadniny niemieckiej, prawem właściwym będzie niemiecki kodeks cywilny. To znowu oznacza, że w przypadku ewentualnych sporów będziemy musieli wspomóc się pomocą najprawdopodobniej prawnika niemieckiego.

Znowu jeżeli sprzedajemy konia np. klientowi z Francji i umówiliśmy się, że tam koń zostanie dostarczony, a następnie klient nie zapłaci nam umówionej ceny, to zgodnie z w/w rozporządzeniem właściwe będzie prawo polskie, jednakże w braku wyboru sądu, zgodnie z rozporządzeniem Bruksela I, będziemy musieli dochodzić swoich praw przed sądem francuskim, co również może okazać się bardzo uciążliwe i kosztowne.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być wybór prawa i wybór sądu, o ile oczywiście nasz kontrahent się na to zgodzi. Akty prawne, które regulują te kwestie pozwalają na wybór prawa i sądu przez strony. Wystarczy zatem zamieścić w umowie stosowną klauzulę, która będzie stanowić, iż w przypadku jakichkolwiek sporów właściwym sądem będzie sąd polski, a właściwym prawem, prawo polskie. Umowa o wybór sądu powinna być sporządzona na piśmie lub zawarta ustnie i następnie stwierdzona pismem. Wybór prawa musi zostać dokonany wyraźnie lub w sposób jednoznaczny wynikać z postanowień umowy lub okoliczności sprawy.

Zatem, jeżeli mamy taką możliwość, koniecznie zawrzyjmy w umowie sprzedaży konia z elementem zagranicznym postanowienia o wyborze prawa i sądu.

5 kwietnia 2014