Rękojmia za wady główne koni

Zgodnie z art. 571 Kodeksu cywilnego, sprzedawca jest odpowiedzialny za wady główne zwierząt, jeżeli wyjdą one na jaw przed upływem określonego terminu.

Jeżeli w ciągu oznaczonego terminu zauważymy wadę główną u konia, domniemywa się, że istniała ona już w chwili wydania zwierzęcia. Odpowiedzi na pytanie, jakie wady u koni będą stanowiły wady główne, należy poszukiwać w rozporządzeniu ministra rolnictwa, z dnia 7 października 1966 r., w sprawie odpowiedzialności sprzedawców za wady główne niektórych gatunków zwierząt, (Dz. U. z dnia 18 października 1966 r.). Wadami głównymi u koni są łykawość, dychawica świszcząca, wartogłowienie, przewlekłe schorzenie wewnętrznych części oka powstałe na tle nieurazowym. Sprzedawca zwierzęcia będzie odpowiedzialny za wady główne, jeżeli wyjdą one na jaw przed upływem 15 dni od dnia wydania zwierzęcia lub 30 dni w przypadku schorzenia oka. Termin do zawiadomienia sprzedawcy o wadzie głównej, warunkujący zachowanie uprawnień z tytułu rękojmi, wynosi 7 dni, licząc od końca powyższych terminów.

Przy wszystkich wadach głównych, z wyjątkiem łykawości u koni, uprawnienia z tytułu rękojmi wygasają, jeżeli kupujący w terminie rękojmi nie zgłosił chorego zwierzęcia do zbadania przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt lub klinikę wydziału weterynaryjnego wyższej szkoły rolniczej.

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady główne wygasają z upływem 3 miesięcy, licząc od końca terminu rękojmi. Upływ terminu 3-miesięcznego nie prowadzi jednak do wygaśnięcia uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady główne, jeżeli wada ta została podstępnie zatajona przez sprzedawcę. Zatem, jeżeli zauważymy wady główne u zakupionego konia, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej zawiadomić sprzedawcę o wykrytej wadzie, a ponadto zbadać konia w jednej z wyżej wymienionych placówek, a następnie w terminie 3-miesięcznym od końca terminu 15 lub 30 dniowego dochodzić swoich praw. To pozwoli nam skorzystać z uprawnień jakie nam przysługują z tytułu rękojmi.

5 kwietnia 2014

(stan prawny nieaktualny)