O możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przez FEI

Czy FEI może przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne w związku ze zdarzeniem, które nie miało miejsca na międzynarodowych zawodach? Jeśli tak, to w jakim trybie i co trzeba uczynić, aby zostało ono podjęte?

FEI dysponuje wachlarzem środków szybkiego reagowania w odpowiedzi na różnego rodzaju nadużycia ze strony głównie zawodników, w szczególności w przypadkach nienależytego traktowania koni. Przykładem takiego środka są żółte kartki. FEI może też oczywiście prowadzić postępowanie wyjaśniające w sprawie. Trzeba jednak mieć na względzie, że większość tych działań może zostać podjęta jedynie w trakcie trwania międzynarodowych zawodów.

Czy jednak FEI może także wszcząć postępowanie w związku z nienależytym traktowaniem konia, które miało miejsce poza zawodami przeciwko zawodnikowi startującemu na poziomie międzynarodowym? Jak daleko sięga władza FEI?

Odpowiedzi na to pytanie należy poszukiwać w Statucie i Przepisach Ogólnych FEI z 2014 r. Po pierwsze ustalić trzeba zakres zastosowania tych przepisów. Zgodnie z art. 2.6 Statutu, jedną z grup osób zobowiązanych do przestrzegania postanowień Statutu, Przepisów Ogólnych, przepisów dotyczących poszczególnych dyscyplin i wszelkich innych regulacji i decyzji FEI, są sportowcy.

Natomiast, art. 100 Przepisów Ogólnych w ust. 1. wskazuje, że zostały one ustanowione, aby umożliwić zawodnikom z różnych Narodowych Federacji rywalizację na poziomie międzynarodowym. Ponadto, w ust. 2 postanowiono, że będą one regulować przebieg międzynarodowych zawodów jeździeckich. Wydaje się więc, że Przepisy Ogólne odnoszą się głównie do sytuacji związanych ze współzawodnictwem. Niemniej, moim zdaniem art. 100 ust. 2 nie może być potraktowany jako ograniczenie zakresu zastosowania tych przepisów i wyłączenie spod jurysdykcji FEI zdarzeń mających miejsce poza zawodami.

Do podjęcia jakich środków jest zatem uprawniona FEI w sytuacji naruszenia zasad postępowania z koniem? Art. 142 Przepisów Ogólnych stanowi, że nikt nie może nienależycie traktować koni zarówno podczas zawodów jak i w każdym innym czasie (w wersji ang. „abuse of horses”, w dosłownym tłumaczeniu – „nadużycie koni”). Dalej ustanowiony zostaje tryb postępowania w przypadkach naruszenia tego przepisu.

Osoby, które były świadkami nienależytego traktowania zwierzęcia w jakimkolwiek czasie poza zawodami, zobowiązane są zgłosić ten fakt Sekretarzowi Generalnemu FEI w formie protestu, w celu dalszego przekazania sprawy Trybunałowi FEI.

Trybunał FEI jest przede wszystkim organem odwoławczym Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, działającym na podstawie Statutu, Przepisów Ogólnych i Przepisów Wewnętrznych Trybunału. Zgodnie z art. 38 Statutu Trybunał FEI, o ile nie wskazano inaczej, może rozpatrzyć każdą sprawę dotyczącą nienależytego traktowania koni. Zatem moim zdaniem, FEI przyznało sobie kompetencję do prowadzenia postępowania w odniesieniu do naruszeń przepisów mających miejsce poza zawodami. Oczywiście zakres sankcji możliwych do zastosowania przez Trybunał jest ograniczony.

Kolejne pytanie brzmi jakich wymogów należy dochować, aby protest został przyjęty? Przede wszystkim art. 163 ust. 1 Przepisów Ogólnych potwierdza, że protest może zostać złożony nie tylko na zawodach, ale również w każdym innym czasie i przeciwko jakiejkolwiek osobie znajdującej pod jurysdykcją FEI.

Zgodnie z ust. 2 tego artykułu, protesty przeciwko nienależytemu traktowaniu koni mogą zostać wniesione przez każdą osobę lub instytucję. Co wyjątkowo istotne, w szczególnych sytuacjach, Sekretarz Generalny może przekazać protest Trybunałowi FEI nawet bez uiszczenia depozytu. Wydaje się, że przypadek nienależytego traktowania zwierzęcia mieściłby się w tym zakresie.

Każdy protest musi zostać złożony na piśmie i zostać opatrzony podpisem upoważnionej osoby, a ponadto towarzyszyć mu powinny dowody i powinien on również zawierać wskazanie imion i nazwisk świadków.

Osoba, która składa protest powinna zapewnić stawiennictwo świadków przed organem, rozpatrującym sprawę lub zadbać o to, żeby złożyli oni pisemne zeznania.

Podsumowując, z analizy przepisów wynika moim zdaniem, że FEI może zająć się sprawą nienależytego traktowania koni przez zawodnika rywalizującego na stopniu międzynarodowym nawet, gdy do zdarzenia dochodzi poza zawodami. Konieczne jednak jest w takiej sytuacji zachowanie odpowiedniej procedury i wymogów określonych w art. 163 Przepisów Ogólnych. Tego typu sprawą będzie zajmował się Trybunał FEI po przekazaniu jej temu organowi przez Sekretarza Generalnego.

29 czerwca 2014